تحصیل دانش آموزان در مدارس کانادا

تفاوت را با  تحصیل در کانادا را تجربه کنید!

 

 تحصیل دانش آموزان در مدارس کانادا : تحصیل در مدارس کانادا از سن ۶ تا ۱۸ سالگی اجباری است و تمامی بچه‌ها در این رده سنی باید به مدرسه بروند. به طور کلی سال تحصیلی برای دانش آموزان در مدارس کانادا از فردای روز کارگر (labor Day) در ماه سپتامبر آغاز می‌شود و تا پایان ماه جون ادامه خواهد داشت. تحصیل در مدارس کانادا از مهد کودک که از سن چهار سالگی شروع می‌شود  و سپس از سن شش تا ۱۳ سالگی بچه‌ها وارد مدرسه ابتدایی (Elementary School) می‌شوند که از کلاس اول تا هشتم را در بر می‌گیرد. سپس دانش آموزان در کانادا وارد دبیرستان مییشوند و از کلاس ۹ تا ۱۲ را در آنجا تحصیل خواهند کرد.

مدارس کانادا به ویژه مدارس استان اونتاریو با تنوع فرهنگی بسیار که در دنیا منحصر به فرد می‌باشد همواره دانش آموزان خارجی را از تمامی کشورها با آغوش گرم پذیرا هستند.

به طور خاص، تحصیل در مدارس شهر تورونتو تجربه‌ای پر ارزش با مزایای بسیار خواهد بود. تورونتو شهری زیبا، پاکیزه و امن می‌باشد که در آن دانش آموزان علاوه بر یادگیری دروس مدرسه در کلاسهای به لحاظ کیفی تراز اول، با فرهنگ‌های دیگر نیز آشنا شده و با یافتن دوستان جدید به دید جدیدی از زندگی و دنیا دست خواهند یافت.

کادر آموزشی در مدارس تورونتو با تمامی نیازهای یک دانش آموز خارجی برای تطابق با کشور جدید آشنا هستند. همیشه در مدارس تورونتو معلمین و سایر کارمندان را طوری استخدام می‌کنند که هر کدام از ایشان به یک زبان خارجی مسلط باشد تا بتوانند به دانش آموزان خارجی در زمینه درسی و یا مشکلات شخصی راهنمایی و کمک ارائه کنند.

دانش آموزان خارجی پس از ورود به کانادا ابتدا یک امتحان ساده خواهند داشت که بیشتر برای سنجش زبان انگلیسی ایشان می‌باشد. چنانچه نتیجه این تست نشان بدهد که دانش آموز نیاز به تقویت زبان انگلیسی خود دارد، ایشان را به کلاسهای انگلیسی به عنوان زبان دوم “English as Second Language”  و یا “ESL” خواهند فرستاد. کلاسهای ESL علاوه بر کلاسهای عادی دانش آموز خواهد بود.

نکته قابل توجه در اینجا این است که در کانادا اداره‌ای به نام  Education Quality and Accountability Office  یا  ‘EQAO’  وجود دارد که وظیفه‌اش نظارت بر گسترش کیفیت آموزشی مدارس در کلیه استان اونتاریو می‌باشد بنابراین از کیفیت مدارس در سطح اونتاریو جای نگرانی نیست.

 

شرایط تحصیل در مدارس کانادا برای افراد خارجی

برای تحصیل در مقاطع مختلف درسی در مدارس کانادا شرایط ساده‌ای وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود

 • داشتن حداقل چهار سال سن
 • داشتن پشتوانه مالی مناسب از سوی پدر و مادر برای پرداخت شهریه مدارس و مخارج روزمره زندگی
 • اگر فرزند شما هم اکنون در مدرسه مشغول به تحصیل است سوابق تحصیلی و توصیه نامه از مدرسه
 • داشتن قیم یا همان Custodian در کانادا
 • داشتن ویزای دانش آموزی کانادا

نحوه انتخاب مدرسه در کانادا

خوشبختانه در کانادا علاوه بر مدارس خصوصی که معمولاً شهریه بالایی دارند، امکان دریافت پذیرش از مدارس دولتی نیز وجود دارد.

هزینه مدارس دولتی در کانادا

 • ۱۲۵۰۰ دلار کانادا برای تحصیل در مقطع دبستان
 • ۱۴۰۰۰ دلار کانادا برای تحصیل در مقطع دبیرستان

هزینه مدارس خصوصی در کانادا

 • از ۳۰،۰۰۰ دلار کانادا به بالا

 نکته: چنانچه دانش آموز به هر دلیلی از نیم سال اول تحصیلی در کانادا باز مانده باشد امکان تحصیل در نیم سال دوم نیز وجود دارد و به این ترتیب شما نیمی از مبلغ شهریه مدرسه را پرداخت خواهید کرد

هزینه Home Stay

برای دانش آموزان مقطع دبیرستان این امکان فراهم است که در کنار خانواده کانادایی زندگی کنند که آنرا به اصطلاح Home Stay می‌نامند. این امکان از این جهت که دانش آموز پس از مدرسه نیز به محیطی انگلیسی زبان وارد می‌شود برای برخی یک مزیت محسوب می‌شود. بسته به نوع خانه وامکانات آن، محیط زندگی و تعداد وعده‌های غذایی این انتخاب هزینه‌های جانبی بیشتری خواهد داشت.

خانواده‌های کانادایی   که داوطلب این خدمات می‌شوند و وزارت آموزش و پرورش این خانواده‌ها را به دانش آموزان معرفی می‌کنند.

هزینه‌های Home Stay با جای خواب و سه وعده غذا به شرح زیر می‌باشند:

خدمات

​​ هزینه

*  ​Homestay ​​

​یازده هزار دلار کانادا برای یک سال/ دو ترم کامل تحصیلی

*  Homestay

​یازده هزار دلار کانادا به علاوه ۵۵۰ دلار برای دو هفته آشنایی با مدرسه

**قیومیت- چنانچه خود دانش آموز قیم نداشته باشد

۱۵۰۰ دلار

***هزینه ثبت نام

​​۳۰۰ دلار

*هزینه‌های ردیف اول تا سوم تنها در صورت رد شدن ویزا قابل استرداد هستند

***هزینه‌ی ثبت نام قابل بازگشت نمی‌باشد

نکات مهم در مورد خانواده‌های لیست Home Stay

 • سابقه کیفری این خانواده‌ها توسط پلیس بررسی شده است
 • پروفایل آنها در اینترنت برای بررسی شما موجود است
 • نهایتاً ۲ دانش آموز در هر خانه هستند
 • سه وعده غذا برای دانش آموزان مهیا می‌شود
 • کیفیت خدمات آن‌ها دائماً بررسی می‌شود و خدمات اورژانسی شبانه روزی برای دانش آموزان مهیاست
 • محیط خانه امن و مطمئن است
 • خانه‌ها نزدیک به مدرسه دانش آموز هستند
 • تنها خانواده‌های مهربان، انگلیسی زبان و مسول انتخاب می‌شوند
 • با خانواده‌ها مصاحبه‌ی دقیق انجام می‌شود تا از آمادگی کامل آنها برای پذیرا بودن دانش آموزان بین المللی اطمینان حاصل شود
 •   از محیط زندگی آنها مانند اتاق‌های خواب، حمام‌ها، دستشویی‌ها و همچنین ماشین‌های لباسشویی و خشک کن بررسی کامل انجام شده و عکس برداری می‌شود
 • خانواده‌ها بر اساس نیازهای ویژه دانش آموز (چنانچه نیاز ویژه‌ای اعلام کنند) انتخاب می‌شوند
 • بررسی دائم از این خانه‌ها انجام شده و به دانش آموز و خانواده هر دو یک شماره تلفن شبانه روزی جهت تماس در موارد اضطراری داده می‌شود.

چه کسی می‌تواند قیم دانش آموز باشد و وظایف فرد قیم چیست؟

معمولاً افرادی که دارای فامیل یا دوست در کانادا هستند بهتر است از ایشان درخواست کنند که قیومیت فرزند آنها را به عهده بگیرد. البته اگر شما دوست یا فامیلی در کانادا ندارید که حاضر به قیم شدن برای فرزند محصل شما شود، شرکت مهاجرت دریملند می‌تواند در این زمینه نیز شما را یاری کند.

با داشتن ویزای همراه پدر و مادر می‌توانند به عنوان همراه فرزند به مدت۶ ماه به طور پیوسته در کنار فرزندشان حضور داشته باشند و در صورت نیاز این مدت تا ۱۸ ماه متوالی قابل تمدید است.

مسولیتهای قیم در قبال دانش آموز عبارتند از

۱. حضودر مدرسه در روز ثبت نام

۲. شرکت در جلسات دوره‌ای مدرسه

۳. حضور در مدرسه به هنگام اضطرار بیماری یا حادثه احتمالی برای دانش آموز

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *