رشته ی شیمی در کانادا

رشته ی شیمی در کانادا

رشته ی شیمی به ۲ بخش عمده تقسیم می شود ، علم شیمی و صنایع شیمی ، هر یک دارای بخش ها و قسمت های مختلفی هستند در قسمت علوم پایه و علم شیمی مواردی چون بیولوژی ، بیوتکنولوژی ، دندانپزشکی ، داروسازی و دیگر رشته های متعدد مهندسی را در زیر مجموعه خود قرار داده است و صنایع شیمیایی نیز عبارتست از صنایعی که در آن واکنش شیمیایی صورت می گیرد .

با در نظر داشتن تعریف های گفته شده برای علم شیمی و صنایع شیمی ، می توان گفت که صنایع شیمی طیف گسترده ای از دیگر صنایع را در برمی گیرد که از ان جمله می توان به صنایع غذایی داروسازی پتروشیمی ، الیاف مصنوعی ، بهداشتی و آرایشی و صنایع تولید لوازم خانگی اشاره کرد .

افراد متقاضی برای تحصیل در رشته ی شیمی می توانند در گرایش های مختلفی وابسته به علاقه خود شرکت کنند ، که گرایش های رشته ی شیمی محض عبارتست از :

_ شیمی آلی
_ شیمی تجزیه
_ شیمی معدنی
_ شیمی فیزیک

همانطور که ذکر شد ، دانشجویان در رشته ی شیمی محض باید درباره ی چهار گرایش اصلی علم شیمی که در قسمت بالا ذکر شده دروسی را مطالعه نمایند . اما در شیمی کاربردی ، فرد متقاضی یکسری از دروس مربوط مهندسی شیمی مثل اصول صنایع شیمیایی و تصفیه آب و فاضلاب را نیز بگذراند این امر باعث ایجاد تفاوت هایی بین ۲ گرایش شده است.

این تفاوت در نحوه ی نگرش آنها به علم شیمی است و چون شیمی کاربردی دارای نگرشی کاربردی در علم شیمی است و دارای هدف استفاده از علم شیمی در صنعت را دارد . البته قابل ذکر است افرادی که در گرایش شیمی کاربردی تحصیل می کنند ، جذب بهتری در بازار کاری دارند اما بر خلاف این موضوع ، شیمی محض هدف در پرورش دانشجویانی دارد که توانایی انجام کارهای تحقیقاتی را داشته باشند .

 

 

چند نمونه از برترین دانشگاه های فعال در رشته ی شیمی در کشور کانادا عبارتند از :

 

Bishop ́s university

از پرطرفدارترین دانشگاه کشور کانادا می باشد که همواره ۲۴۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و سالانه پذیرای تعداد بسیاری از دانشجویان خارجی می باشد ، البته قابل ذکر است که دانشجویان خارجی باید دارای مدرک IELTS 6.5 _ 7 برای اثبات مهارت های زبان انگلیسی خود باشند . دروس تدریسی نیز به زبان های انگلیسی و فرانسوی تدریس می شوند و برگزار کننده ی دوره های حضوری و آنلاین می باشد که افراد متقاضی توسط انتخاب خود می توانند در یکی از دوره ها شرکت کنند . میزان هزینه های تحصیلی وابسته به شرایط هر فرد متفاوت می باشد و افرادی که تمایل استفاده از امکانات ارائه شده توسط دانشگاه را دارند ، باید هزینه ی بیشتری نسبت به دیگر دانشجویان بپردازند . امکانات ارائه شده در قالب خوابگاه ، مراکز خرید ، مجموعه های ورزشی ، سالن های نمایشی و … می باشد .

 

University of north british Columbia

از دیگر دانشگاه های برتر در کشور کانادا می باشد که دارای ۴۰۲۰ دانشجو در حال حاظر می باشد . دانشجویان بین المللی باید دارای مدرک IELTS _ 7 باشند . تا بتوانند از طریق این مدرک مهارت های خود را ثابت کند ، در کلاس های انگلیسی زبان شرکت کنند قابل ذکر است که دروس به ۲ زبان انگلیسی و فرانسوی تدریس می شود و دانشگاه british Columbia دوره های آنلاین نیز برگزار می کند که افراد متقاضی می توانند وابسته به انتخاب خود ، در یکی از دوره های حضوری و یا آنلاین شرکت کنند . میزان هزینه ی تحصیلی مانند تمام دانشگاه ها برای دانشجویان بومی و غیر بومی متفاوت است . افرادی که قصد استفاده از امکانات دانشگاه را دارند باید هزینه ای خارج از هزینه تحصیل بپردازند . این امکانات اغلب در قالب خوابگاه ، مجموعه های ورزشی ، کتابخانه و … می باشد

 

University of Windsor

از برترین دانشگاه های کشور کانادا است که توانسته رتبه ی ۶۰۱ جهانی را بخود اختصاص دهد از این رو تعداد دانشجویان بسیاری قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند و در حال حاظر ۵۰۰/۱۶ دانشجو در دانشگاه Windsorمشغول به تحصیل هستند امکانات متعددی از جانب دانشگاه ارائه می شود که در قالب خوابگاه ، مجموعه های ورزشی ، کتابخانه ، سالن نمایش ، سالن غذاخوری و مراکز خرید می باشد و دانشجویانی که قصد بهره مندی از امکانات ارائه شده را دارند باید هزینه ای خارج از هزینه ی تحصیل بپردازند ، دانشگاه Windsor پذیرای دانشجویان بسیاری می باشد از این رو دانشجویان خارجی برای تحصیل باید دارای مدرک IELTS _ 7 باشند تا بتوانند در دوره های که دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند شرکت کنند .

 

York University

برترین دانشگاه کشور کانادا می باشد که توانسته رتبه ی ۳۰۱ جهانی را در بین دیگر دانشگاه های جهان به خود اختصاص دهد . در حال حاظر دارای ۵۲۸۰۰ دانشجو می باشد و همواره هرساله پذیرای تعداد بسیاری دانشجوی بومی و غیر بومی است . البته دانشجویان غیر بومی برای تحصیل در دانشگاه York باید مدرک زبان IELTS _ 7 و بالاتر را داشته باشند . هزینه ی تحصیلی برای دانشجویان خارجی بیشتر از دانشجویان بومی خواهد بود . قابل ذکر است که هزینه های امکانات ارائه شده توسط دانشگاه برای افراد بومی و غیر بومی یکسان می باشد و با پرداخت هزینه ای جدا از هزینه ی تحصیل ، افراد متقاضی می توانند از امکانات ارائه شده توسط دانشگاه بهره مند شوند .

 

University Of Lethbridg

دیگر دانشگاه که در زمینه ی شیمی توانسته است دانشجویان بسیاری را جذب کند و امکاناتی را مانند دیگر دانشگاه ها به دانشجویان خود ارائه دهد که البته باید هزینه ی بهره مندی از امکانات توسط دانشجویان پرداخت گردد . دانشجویان خارجی باید دارای مدرک زبان باشند و هنگام ارائه دیگر مدارک ، مدارک IELTS خود را نیز ارائه دهند ، حداقل نمره ی قابل قبول در این دانشگاه ۶_ ۶٫۵ می باشد .

 

Carleton University

از دیگر دانشگاه های کشور کانادا ، دانشگاه Carleton می باشد که رتبه ی ۵۰۱ را در جهان کسب کرده است . دانشگاه Carleton دوره ها را بصورت حضوری و آنلاین برگزار می کند که افراد متقاضی وابسته به شرایط خود می توانند در یکی از دوره ها شرکت کنند . البته دانشجویان خارجی و بین المللی باید دارای مدرک زبان IELTS باشند تا توسط آن بارعلمی خود را ثابت کنند و بتوانند در دوره های انگلیسی شرکت کنند . دروس به ۲ زبان انگلیسی و فرانسوی تدریس می شوند . البته قابل ذکر است که تاسیس دانشگاه Carleton در سال ۱۹۴۲ می باشد و از همان زمان همواره در تلاش بوده است تا بهترین ها را برای دانشجویان خود گردآوری کند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *