مهندسی مکانیک در کانادا

رشته ی مهندسی مکانیک در کانادا

امروزه در بسیاری از کشورها رشته ی مکانیک توانسته است طرفداران بسیاری را جذب خود کند در این میان رشته ی مهندسی مکانیک در کانادا علاوه بر دانشجویان بومی توانسته است بسیاری از دانشجویان خارجی ، از سرتاسر کشور را نیز جذب خود کند .
در مقاله فوق اطلاعاتی درباره ی رشته ی مهندسی مکانیک در کانادا داده می شود . در بخش اول اطلاعات کلی درباره ی رشته ی مهندسی مکانیک داده می شودو در قسمت دوم مقاله اطلاعاتی درباره ی دانشگاه های فعال رشته ی مهندسی مکانیک در کشور کانادا خواهید دریافت کرد .

 

مهندسی مکانیک چیست ؟

مهندسی مکانیک شامل تجزیه و تحلیل ، طراحی ، ساخت و نگهداری سیستم های مختلفی می باشد و یکی از قدیمی ترین و گسترده ترین رشته های مهندسی محسوب می شود و برخی از مباحث که متقاضیان یاد می گیرند دارای رابطه های مستقیمی با فیزیک پیشرفته دارند . مهندسان مکانیک از اصول مکانیک ، ترمودینامیک و علم مواد برای طراحی و تجزیه و تحلیل مواردی مانند تجهیزات صنعتی ، سیستم های گرمایش و سرمایشی ، وسایل نقلیه موتوری ، رباتیک و وسایل پزشکی استفاده می کنند .
البته قابل ذکر است که متخصصان رشته ی مهندسی مکانیک بصورت تقریبی در هر صنعتی مورد نیاز هستند تا در زمینه هایی از قبیل تعمیر و نگهداری تجهیزات ، طراحی سیستم و تحقیق و توسعه ایفای نقش کنند .
افرادی که برای رشته ی مهندسی مکانیک اقدام می کنند باید دارای زمینه ی قوی در رشته های ریاضی و فیزیک باشند ، اکثریت دروس تخصصی در رشته ی مکانیک رابطه مستقیمی با فیزیک و یا ریاضی دارند .

چند نمونه از دروس تخصصی عبارتند از :
۱٫ ریاضیات
۲٫ فیزیک مکانیک
۳٫ فیزیک حرارت
۴٫ استاتیک
۵٫ مقاومت مصالح
۶٫ ترمودینامیک
۷٫ سیالات
۸٫ هیدرولیک پنوماتیک

البته قابل ذکر است برخی از دروس تخصصی دارای آزمایشگاه هم هستند تا دانشجو بتواند درک بهتری نسبت به مباحث تدریس شده پیدا کند برخی از دروس تخصصی که همراه با آزمایشگاه هستند عبارتند از :
۱٫ فیزیک حرارت
۲٫ مکانیک سیالات
۳٫ ترمودینامیک
۴٫ هیدرولیک پنوماتیک
افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند دارای بازار کاری متناسباً خوبی هستند و در اکثریت زمینه ها شغلی فرصتی برای فارغ التحصیلان رشته ی مکانیک می باشد ، بخصوص در کشور کانادا . افرادی که در دانشگاه های کانادا تحصیل می کنند پس از دوره ی فارغ التحصیلی می توانند اقامت کشور کانادا را دریافت کنند ،و به عنوان شهروند کانادایی در آن کشور مشغول به کار شوند .

کشور کانادا دارای دانشگاه های متعددی در زمینه ی مهندسی مکانیک می باشد ، چند نمونه از این دانشگاه ها عبارتند از :

 

Western University

برترین دانشگاه در کشور کانادا می باشد که توانسته است رتبه ی ۲۰۱ جهانی را در بین دیگر دانشگاه های جهان از حیث کیفیتی کسب کند . این دانشگاه دوره های مهندسی مکانیک را در ۴ دوره ی متفاوت برگزار می کند و طول دوره ها از ۲ سال الی ۴ سال می باشد و تمام دوره ها بصورت تمام وقت برگزار می شود .
قابل ذکر است که میزان هزینه های تحصیل در هر دوره متفاوت می باشد و متقاضیان هزینه ای بالغ بر ۱۵٫۶۳۴ دلار الی ۲۶٫۹۶۵ دلار در سال برای هر سال تحصیلی می پردازند . البته شایان ذکر می باشد که هزینه ی تحصیلی برای دانشجویان بومی کمتر از دانشجویان غیر بومی خواهد بود از دیگر نکات قابل ذکر امکانات ارائه شده توسط دانشگاه می باشد ، دانشگاه امکاناتی از قبیل خوابگاه ، مجموعه های ورزشی ، کتابخانه ، مراکز خرید و… را به دانشجویان خود ارائه می دهد و دانشجویانی که علاقمند بهره برداری و استفاده از این امکانات هستند ، باید هزینه ای جدا از هزینه تحصیل بپردازند .

 

Carleton University

از دیگر دانشگاه های مطرح در کشور کانادا می باشد که طرفداران بسیاری را جذب خود کرده است ، رتبه ی جهانی در این دانشگاه ۵۰۱ است . دانشگاه Carleton توانسته در رشته ی مهندسی مکانیک ۳ دوره ی متفاوت و مجزا را برگزار کند . هر یک از دوره ها دارای طول دوره ای متفاوت هستند و هزینه ها برخلاف طول دوره ها ، یکسان هستند . و افراد متقاضی باید هزینه ای بالغ بر ۵۸۰/۲۳ دلار در سال برای هر دوره که می خواهند شرکت کنند بپردازند . دانشگاه امکاناتی را به دانشجویان خود ارائه می دهد که برای بهره برداری و استفاده از این امکانات باید هزینه ای متفاوت و جدا پرداخت شود .

 

Ryerson University

از دیگر دانشگاه های ارائه دهنده ی دوره ی مهندسی مکانیک می باشد . افراد متقاضی در یک دوره ی ۴ ساله موفق به کسب مدرک مهندسی خواهند شد . میزان هزینه ی تحصیلی در این دانشگاه مبلغی بالغ بر ۶۷۰/۲۰ دلار در سال می باشد . دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود و این دانشگاه پذیرای دانشجویان خارجی است . در این دانشگاه نیز مانند دیگر دانشگاه ها ، هزینه ی تحصیل برای افراد بومی کمتر از هزینه ی تحصیل برای افراد غیر بومی خواهد بود .

 

Laurention University

از دیگر دانشگاه های پرطرفدار در کشور کانادا می باشد . افراد متقاضی در یک دوره ی ۴ ساله می توانند به عنوان مهندس مکانیک از دانشگاه فارغ التحصیل و وارد عرصه کاری و بازار بشوند . میزان هزینه تحصیلی در نظر گرفته شده برای هر سال تحصیلی مبلغی بالغ بر ۳۵۶/۲۰ دلار می باشد . البته دانشجویان بین المللی و خارجی هزینه بیشتری را برای تحصیل می دهند . دانشگاه Laurention امکاناتی از قبیل خوابگاه ، کتابخانه ، مجموعه های ورزشی و … را به دانشجویان خود ارائه می دهد . اما برای دست یابی به امکانات ذکر شده ، افراد متقاضی باید هزینه ای جدا از هزینه ی تحصیل بپردازند .

 

University of Calgary

جزو برترین دانشگاه های کشور کانادا می باشد و توانسته است متقاضیان بسیاری را جذب خود کند ، دانشگاه Calgary توانسته رتبه ی ۱۹۵ را در بین دانشگاه های جهان کسب کند . دوره ی مهندسی مکانیک در دانشگاه Calgaryبه مدت ۴ سال می باشد . دانشگاه امکاناتی از قبیل خوابگاه ، کتابخانه ، مجموعه های ورزشی ، فروشگاه ها و … را در اختیار دانشجویان قرار می دهد . البته دانشجویان برای بهره مندی باید هزینه ی بیشتری را بپردازند . هزینه ی تحصیل برای دانشجویان غیر بومی بیشتر از دانشجویان بومی می باشد .

البته در کشور کانادا دانشگاه های متعددی وجود دارد که در زمینه ی مهندسی مکانیک فعالیت می کنند . اما دانشگاه های نام برده شده از پرطرفدارترین ها در کشور کانادا بودند ، از این رو افراد متقاضی می توانند در سرتاسر جهان بدون محدودیتی در رشته ی مهندسی مکانیک تحصیل کنند .

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *